ÇARPINTISIZ BİR HAYAT İÇİN KAFEİNSİZ ÇAY KAHVE İÇİN 

ÇAYDAN KAFEİN NASIL ÇIKARILIR 

Bazı kişilerde kahve ve çaydaki kafein kalpte çarpıntıya neden olabilir. Bunun yanı sıra başta kahve olmak üzere akşam içilen çay beyinde uykunun gelmesini sağlayan Adenozin adlı maddenin etkisini ortadan kaldırarak uykuyu kaçırır.  

Kalp atımı düzensiz olan ve bunun için ilaç kullanan aritmi hastaları da vardır. Kafeini hayatlarından çıkarmak kullandıkları ilaçların çeşitini veya dozunu azaltacaktır. Bende ikisi de oldu. ( İlaçlarımızı doktorumuza danışmadan azaltmak veya bırakmak yok. ) 

Piyasada kafeni çıkarılmış çekirdeklerden yapılan hazır kahveler mevcut. Büyük marketlerde veya meşhur kahvecilerde bunlara ulaşmak kolaydır. 

Fakat piyasada en azından şimdilik kafeinsiz çay satılmıyor. 

Çaydaki kafein nasıl çıkarılır?  

Çaydanlıkta çay demlerken kafeini çıkarmak: Demliğe yeterli miktardaki kuru çayı koyduktan sonra üzerini hafif geçecek kadar sıcak su konur. Yaklaşık 1 dakika bekletildikten sonra bu su dökülür. Kafein suda eriyen bir madde olduğu için dökülen suya büyük oranda karışır ve gider.  

Fincan poşetindeki çaydan kafeini çıkarmak: Bunun için fincana poşet çay konup onu ıslatacak kadar sıcak su konur. 15-20 saniye bekletildikten sonra poşetin suyu sıkılır ve dökülür. Kafeini alınmış poşet çayın üzerine yeterli sıcak su konup kafeinsiz çay afiyetle içilir. 

Bu yöntemlerle çaydaki kafeinin hepsi gitmeyebilir. Fakat zaten çayda kafein kahveye göre zaten daha azdır.  

Bütün bu işlemler sırasında atılan suyla beraber çayın aroma ve tadını veren maddeler eksilmez. Çünkü kafein suda eriyen bir maddedir ve eridiği suyla beraber atılır. Fakat kahve veya çaya aroma ve tat veren maddeler kimyasal özellikleri gereği suda eriyemezler. Böylece kafeinsiz çay veya kahvenin kokusunda ve tadında bir azalma beklenmez.  

AFİYET OLSUN!