Ramazan ayının manevi bereketinden  oruç tutarak hepimiz faydalanmak isteriz. Fakat hastalık durumunda   bunu sağlığımızı tehlikeye atmadan yapmak gerekir. Bunun için özellikle hipertansiyon, şeker hastalığı, astım, kanser  ve bunlara benzer  kronik hastalığı olanlar kullandıkları ilaçlara ağızdan veya kas içine enjeksiyonla olsa da aksatmadan devam etmelidir.  Rahatsızlığı çok önemli olmayanlar ve günde bir kez ilaç alanlar ya iftarda ya da  sahurda sabit kalmak suretiyle ilaçlarını alabilirler. Günde iki kez ilaç alanlar ise sahur ve iftarda ilaçlarını alabilirler. Fakat bu şekilde oruç tutarken gün içinde sağlığı bozulanların ihmal etmeden doktora baş vurmaları ve onun tavsiyesini yerine getirmeleri  uygun olur.   

Biz hekimler her zaman  “tıpta hastalık yoktur hasta vardır” deriz. Yani bir hastalığın gidişatı yaşlı veya gençte, kadın veya erkekte, beraberinde eşlik eden bir hastalık durumunun olup olmadığına göre herkeste  değişkenlik gösterir.  Bu nedenle kronik hastalığı olan veya hastalanıp Ramazan ayı içinde ilaç kullanmak zorunda kalan kişilerin başka kişilerin etkisi altında kalmadan sadece kendi doktorlarına danışarak onların tavsiyeleri doğrultusunda davranmaları daha iyi olacaktır.  

 Oruç tutmak amacıyla ilaçlarını almayı tamamen  terk edenler ise hem kendi sağlıklarını hem de kendisi ile ilgilenen  yakınlarının mutlu bir Ramazan ayı geçirmelerini tehlikeye atarlar.