Yediğimiz Besinlerin ilaçlara Etkisi 

Ağız yoluyla aldığımız ilaçlar önce bağırsaklardan emilir, sonra doğruca karaciğere gider, karaciğerde kanda dolaşabilecek hale getirilir ve yavaş bir şekilde böbreklerden süzülerek atılır. Mide veya hemen mide sonrasındaki ince bağırsaklarda besin olması emilimi azaltabilir.  

Kansızlık tedavisinde kullanılan ve demir içeren ilaçlar süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalarla alınırsa emilimleri büyük oranda azalır. Fakat bu ilaçlar taze sıkılmış portakal suyu ile alınırsa emilimleri büyük oranda artar. Bunun nedeni portakal suyundaki hafif asitlik ve içerdiği C vitaminidir. Bu vitamin demirin emilimini özellikle artırır. 

Süt, yoğurt ve peynirle beraber alınmaması gereken diğer bir ilaç ise tetrasiklin ve doksisiklin içeren antibiyotiklerdir. Özellikle kadın hastalıklarına bağlı enfeksiyonlarda ve yüzdeki akne tedavisinde sık kullanılan bu ilaçlar bu besinlerde bulunan kalsiyum ile bağlanır, emilemez hale gelirler.  

Greyfurt ve kırmızı şarabın ilaçlara etkisi 

Bunlarda bulunan bazı maddeler karaciğerin bazı görevlerini etkiler. Bu meyveler aşağıda belirtilen ilaçların karaciğerde uğrayacakları bazı işlemleri engelleyerek kana normalden fazla düzeyde geçmelerini sağlar. Bunun sonucu olarak bu ilaçların etkileri istenenden fazla olabilir ve yan etkileri daha sık görülür. Bu ilaçlar; 

Allerjide kullanılan antihistaminikler 

Tansiyon düşürücü ilaçlar  

Statin grubu (aktif maddenin adı statinle biten; Simvastatin gibi) kolesterol ilaçları  

Sakinleştirici, uyku verici ve kas gevşetici etki için kullanılan ilaçlar, antidepresan sertralin 

Bazı erkeklerin erektil disfonksiyona karşı kullandığı sildenafil, tadalafil içeren ilaçlar  

Tiroid ilacı olan levothyroxine,  

Virüs enfeksiyonlarına karşı kullanılan indinavirr, ritonavir, lopinavir 

Bağışıklama sistemini bastırmak için kullanılan siklosporin ve takrolismus  

Sigarada bulunan nikotin  

Brüksel lahanası, brokoli, lahana ve mangalda pişirilmiş etin ilaçlara etkisi 

 Bu yiyecekler ise karaciğerin bazı işlevlerini artırarak  imipramin, klomipramin gibi antidepresanlar, kahvede bulunan kafein, astımda kullanılan teofillin, ateş düşürücü parasetamol ve pıhtılaşma önleyici varfarinin etkisini azaltirlar.